Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

PISMO ŚWIĘTE NOWEGO TESTAMENTU – ANTOLOGIA POLSKICH PRZEKŁADÓW PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ (1945-2016)

Ciekawe linki:

Język grecki

Język hebrajski

Strony biblijne

Krytyka tekstu

1Kor 15:29

Tekst niezbyt jasny.

GNT επει τι ποιησουσιν οι βαπτιζομενοι υπερ των νεκρων ει ολως νεκροι ουκ εγειρονται τι και βαπτιζονται υπερ αυτων
NA Ἐπεὶ τί ποιήσουσιν οἱ βαπτιζόµενοι ὑπὲρ τῶν νεκρῶν; εἰ ὅλως νεκροὶ οὐκ ἐγείρονται, τί καὶ βαπτίζονται ὑπὲρ αὐτῶν;
EDW Bo inaczej cóż czynią ci, którzy przyjmują chrzest za umarłych, jeśli umarli w ogóle nie zmartwychwstają? Po cóż za nich chrzest przyjmują?
SK Gdyby rzecz miała się inaczej, to cóż czynią ci, którzy przyjmują chrzest za umarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to po cóż przyjmują chrzest za nich?
EDG/KUL Bo inaczej cóż czynią ci, którzy przyjmują chrzest za umarłych? Jeśli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, po cóż za nich chrzest przyjmują?
W Inaczej, cóż uczynią ci, którzy się chrzczą za umarłych, jeśli umarli w ogóle nie powstają? Czemu i chrzczą się za nich?
BTI Bo inaczej czegoż dokonają ci, co się chrzczą za zmarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to czemuż za nich chrzest przyjmują?
BP W przeciwnym razie cóż osiągną ci, którzy przyjmują chrzest za zmarłych? Jeżeli zmarli nie zmartwychwstają, to po co przyjmować za nich chrzest?
BTII-V/KR/BWP Bo inaczej czegoż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to czemuż* za nich chrzest przyjmują?
BW Cóż tedy uczynią ci, którzy się dają chrzcić za umarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie bywają wzbudzeni, to po cóż się dają chrzcić za nich?
PW Gdyby było inaczej, to w jakim celu niektórzy z was przyjmują chrzest za zmarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to po cóż się za nich chrzcić?
Jeśli umarli nie powstaną do życia, to czy jest sens chrzcić się za tych, co* * odeszli? Po co to robić, jeśli się nie wierzy, że umarli kiedyś powstaną?
3 Co więc robią ci, którzy przyjmują chrzest za zmarłych? Jeśli umarli w ogóle nie powstaną do życia, to jaki jest w tym sens?
W przeciwnym razie cóż uczynią ci, którzy dają się ochrzcić, aby być umarłymi? Jeżeli umarli wcale nie mają być wskrzeszeni, to dlaczego również ci dają się ochrzcić, aby być takimi?
PI Gdyż co uczynią ci zanurzający za martwych? Jeśli całkowicie martwi nie są wskrzeszani, dlaczego i zanurzają się za nich?
PJ Bo inaczej co uczynią przyjmujący chrzest ze względu na umarłych? Jeśli w ogóle umarli nie zmartwychwstają, to dlaczego ze względu na nich przyjmują chrzest?
PE W przeciwnym razie, co uczynią ci, którzy przyjmują chrzest za zmarłych? Jeśli umarli nie są w ogóle wskrzeszani, to dlaczego za nich przyjmują chrzest?
PD W przeciwnym razie, co zrobią ci, którzy są chrzczeni ze względu na umarłych? Jeśli umarli w ogóle nie są wzbudzani, to po co są ze względu na nich chrzczeni?
Gdyby było inaczej, co osiągaliby ludzie, którzy dają się zanurzać za umarłych? Jeśli umarli nie są w istocie wskrzeszani, to czemu zanurza się ludzi za nich?
BL Cóż bowiem czynią ci, którzy przyjmują chrzest za umarłych? Jeśli umarli w ogóle nie są wskrzeszeni, po cóż przyjmują za nich chrzest?
EP Gdyby tak nie było, cóż uczynią ci, którzy przyjmują chrzest za zmarłych? Jeśli zmarli w ogóle nie zmartwychwstają, po co przyjmuje się za nich chrzest?
NBG A co uczynią ci, którzy się chrzczą dla umarłych? Jeśli umarli w ogóle nie są wskrzeszani, dlaczego się chrzczą dla umarłych?
PL [Wracając do zmartwychwstania,] jeśli go nie ma, to co mają zrobić ci, którzy przyjmują chrzest ze względu na umarłych? Jeśli umarli nie zmartwychwstają, po co się z ich powodu chrzcić?
UNT Bo cóż uczynią ci, którzy dają się chrzcić za umarłych? Jeśli umarli wcale nie bywają wzbudzeni, dlaczego chrzczą się za nich?
NKB Bo co czynią ci, którzy przyjmują chrzest za zmarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to po co za nich chrzest przyjmują?
UBG Bo inaczej co zrobią ci, którzy przyjmują chrzest za zmarłych, jeśli umarli w ogóle nie są wskrzeszani? Po co przyjmują chrzest za zmarłych?
EPP W przeciwnym razie, co uczynią ci, którzy chrzczą się za umarłych? Jeśli umarli w ogóle nie powstają, to, po co chrzcić się za nich?

  1. * W V wydaniu BT: "czemu".
  2. ** W II wydaniu: którzy

Analiza gramatyczno-filologiczna:

Komentarz

Tekst jest niezrozumiały. Na obecnym etapie wiedzy o historii chrześcijaństwa nie umiemy ustalić, na czym dokładnie praktyka "chrztu za zmarłych" polegałaa, czy też w ogóle miała miejsce. Nie do końca wiemy, jak właściwie zinterpretować zwrot: ὑπὲρ τῶν νεκρῶν.

Tłumacze starają się oddać dosłownie przyimek ὑπέρ z genetiwem jako: za. Znaczenie tego przyimka jest jednak szersze i może przybierać wartości: dla, ze względu na, w miejsce, w imię, zamiast, w związku – co powoduje pewne trudności ze zrozumieniem tekstu. Bo co to oznacza "chrzest za (ze względu na, w miejsce, zamiast, w imię) zmarłych"?

Ogólnie rzecz ujmując większość translacji przekazuje formę: "za" lub "ze względu", jedynie przekład ów przyimek oddaje jako: "aby być". Widać zatem, że śJ uznali, że tu ὑπέρ z dopełniaczem występuje w znaczeniu celowym, tzn. wypowiedź sugeruje lub wyraża zamiar i taki jest sens tej konstrukcji. Stąd spójnik: „aby”.

Krytyka tekstu

15:29 Tekst przekazany w większości rękopisów jednomyślnie, bez znaczących wariantów.

Podsumowanie

Biblia lubelska, str. 93 podaje: "[...] Paweł użył argumentu dotyczącego zwyczaju podwójnego chrztu, który opierał się na przekonaniu, że chrzest gładzi grzechy i jest potrzebny do zbawienia. Jeśli więc umarł jakiś krewny lub dobry znajony poganin, który nie był chrześcijaninem, ktoś z wierzących przyjmował zastępczo za niego chrzest, aby umożliwić mu przyjęcie przez Boga do grona zbawionych w niebie. Ten zwyczaj istniał nie tylko w Koryncie. Św. Jan Chryzostom wspomina o nim także wsród zwolenników Marcjona. Praktyka ta – poźniej silniej rozwinięta na skutek przykrego nieporozumienia św. Pawła – została jednak zakazana na soborze w Kartaginie jako totalne nieporozumienie."

W Nowym Komentarzu Biblijnym do 1Kor str. 490, ks. Mariusz Rosik pisze:

"Trudno wyjaśnić, na czym polega praktyka przyjmowania chrztu za zmarłych. (...) Niektórzy sądzą, że widocznie chrześcijanie korynncy mieli zwyczaj przyjmowania chrztu w imieniu tych, którzy odeszli do wieczności, traktując go jako formę wstawiennictwa za zmarłymi, jak np. modlitwa (2 Mch 12, 41-45)".

Widzimy zatem, że po latach badań historycznych współczesna egzegeza nadal nie umie odpowiedzieć na czym polegała praktyka chrztu za zmarłych. Widać więc, że najnowszy przekład nie poszukuje nowych znaczeń, NKB raczej włącza się w nurt tradycyjnego zrozumienia tego tekstu.


  1. a) Patrz: komentarze w BT, BP, Biblii jerozolimskiej, Biblii paulistów, czy komentarz KUL, który wspomina o około 40 hipotezach dotyczących "chrztu za zmarłych".

Jeśli uważasz, że należy coś dodać, uzupełnić lub poprawić, jestem otwarty na sugestie. Proszę, kieruj je na adres: psnt at op.pl;

© 2008-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka katalog stron internetowych Katalog Stron Internetowych